Our product range includes a wide range of toughened safety glass, aluminium profile glass railing, glass doors sliding folding systems, sliding folding partition, toughened glass pergola and tempered toughened glass.
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12mm |
| Usage/Application | Office |
| Glass Type | Plain Glass |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Shape | Flat |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 1200 / sq ft Get Latest Price
| Frame Material | Aluminum |
| Position | Balcony |
| Country of Origin | Made in India |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Material | Glass |
| Thickness | 12mm |
₹ 2000 / sq ft Get Latest Price
| Material | Glass |
| Color | White |
| Design/Pattern | Customized |
| Usage/Application | Office |
| Design | Customized |
₹ 1500 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Office |
| Open Style | Hinged |
| Design | Plain |
| Is It Transparent | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 320 / sq ft Get Latest Price
| Service Mode | Offline |
| Color | Transparent |
| Shape | Rectangular |
| Payment Mode | Offline/ Online |
| Application | Residential & Commercial |
| Material | Toughened Glass |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Glass Thickness | 12 mm |
| Glass Color | Clear |
| Glass Type | Plain Glass |
| Surface Finish | Polish |
| Usage/Application | Office |
| Color | Transparent |
| Thickness | 12.0 mm |
| Shape | Flat |
| Scratch-Resistant | Yes |
| Crack Proof | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 450 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Size | 100 Sq ft |
| Usage/Application | Office |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Front Elevation |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / sq ft Get Latest Price
| Type | Glass Works |
| Material | Glass |
| Usage | Used For Toughened Glass Works |
| Color | Transparent |
| Surface Finished | Polished |
| Brand | Unique Glass |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 450 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Office |
| Glass Type | Plain Glass |
| Color | Transparent |
| Shape | Flat |
| Scratch-Resistant | Yes |
| Crack Proof | Yes |
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12mm |
| Color | Transparent |
| Shape | Curve |
| Surface Finishing | Polished |
| Glass Type | Toughened Bend Glass |
| Usage/Application | Mall, Home |
₹ 450 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Color | Transparent |
| Brand | Saint Gobain |
| Glass Type | Plain Glass |
| Country of Origin | Made in India |
Laminated toughened glass is a type of safety glass that combines two different types of glass for enhanced strength and safety. It’s created by bonding a layer of plastic (usually PVB or EVA) between two sheets of toughened (tempered) glass. Here’s a breakdown of its properties:
Toughened Glass: This glass is heat-treated to increase its strength. It’s stronger than regular glass and, when broken, shatters into small, blunt pieces, reducing the risk of injury.
Laminated Glass: This is made by sandwiching a plastic interlayer (like PVB) between two layers of glass. This interlayer holds the glass together if it breaks, preventing it from shattering completely. It also adds acoustic and UV filtering properties.
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Office |
| Glass Type | Toughened glass |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 8 mm |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 5.5mm |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Shape | Rectangular |
| Material | Glass |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Toughened glass is a premium glass product valued for its strength, safety, and versatility. Whether you need it for architectural, automotive, or industrial purposes, toughened glass offers a durable and safe solution that meets the highest standards of quality and performance
Syed Atif (Proprietor)
Unique Glass
Plot No 22- A, Shop No 8-2-293/82/A/22/A/G-8, Sri Padmavathi Nilayam, Road No 5, Jubilee Hills
Hyderabad - 500033, Telangana, India